Mezoterapia mikroigłowa Pruszków

Po 25. roku życia tracimy 1% kolagenu rocznie. To sprawia, że wielu klientów decyduje się na zabiegi, które opóźnią proces utraty jędrności skóry.

Trendy kosmetologii i medycyny estetycznej zmieniają się co pewien czas. Na szczęście możemy zauważyć tendencję do wydobywania i utrzymywania naturalnego piękna, która wypiera przerysowane efekty zabiegów. Właśnie dlatego w naszym salonie możesz skorzystać z serii zabiegów stymulujących naturalną przebudowę skóry, które zapewnią piękny i naturalny efekt.

W tym artykule opiszę na czym polega mezoterapia mikroigłowa. Pruszków obfituje w różnego rodzaju zabiegi upiększające, które obiecują spektakularne efekty. Niestety często wiążą się z wieloma efektami ubocznymi. Zadaniem wykwalifikowanego kosmetologa jest wydobyć najlepsze cechy medycyny estetycznej i zastosować je podczas wizyty w gabinecie.

Co to jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa to innowacyjny zabieg polegający na tworzeniu mikronakłuć w skórze w celu wywołania stymulacji procesów naprawczych. Innymi słowy, oznacza mechaniczną stymulację komórek naskórka i skóry właściwej. W zależności od problemu skóry i okolicy stosuje się różne techniki oraz głębokość iniekcji. Zabieg mezoterapii mikroigłowej wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetologicznych (warto tu zaznaczyć, że nie każdy salon kosmetyczny może się pochwalić najlepszej jakości sprzętem oraz wysokim poziomem wiedzy w tym zakresie).

Mezoterapia mikroigłowa nazywana jest terapią indukcji kolagenu (CIT – Collagen Induction Therapy) ze względu na stymulację produkcji kolagenu i elastyny w trakcie kuracji.

W zależności od urządzenia, którym wykonywany jest zabieg, oraz techniki wyróżniamy różne nazewnictwo terapii:

Mezoterapia mikroigłowa frakcyjna

To kontrolowane uszkadzanie naskórka i skóry właściwej za pomocą urządzenia typu derma pen (przypomina on długopis, stąd nazwa), który jest zakończony kartridżem z różną ilością igieł (od 1 do 36, przeważnie stosuje się kartridże 12-16 igłowe). Podczas jednego zabiegu można wykonać nawet kilka milionów mikronakłuć. Ta technika świetnie sprawdza się przy dużych powierzchniach (twarz, szyja, dekolt, uda, pośladki, ramiona traktując cellulit). Często ten zabieg jest nazywany dermapen.

mikronakłuwanie

Charakteryzuje się ręcznym nakłuwaniem skóry jedną igłą, bądź dermapen em z katridżem jednoigłowym. Ze względu na bardzo dużą precyzję technika jest wykorzystywana w przypadku niewielkich zmian, takich jak blizny, rozstępy, małe przebarwienia, czy głębokie zmarszczki mimiczne na twarzy.

Mezoterapia mikroigłowa – mechanizmy działania

Zabieg mezoterapii mikroigłowej charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Poniżej opiszę dwa mechanizmy – stymulacyjny oraz wspomagający penetrację składników aktywnych.

Jak mezoterapia mikroigłowa stymuluje produkcję kolagenu?

Jeżeli efektem, jaki chcę uzyskać u klienta/klientki, jest poprawa jędrności skóry oraz przebudowa blizn i rozstępów, zdecydowanie stawiam na działanie na głębsze warstwy skóry, ponieważ mezoterapia mikroigłowa skutecznie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego. Aby poznać ten mechanizm, warto uświadomić sobie, że po wykonaniu nakłucia i wyprowadzeniu igły ze skóry rozpoczyna się intensywny proces przebudowy skóry. Składa się on z 3 etapów:

1. Wywołanie reakcji zapalnej

Podczas tego etapu następuje aktywacja układu odpornościowego, zwiększa się mikrokrążenie i rozpoczyna się proces naprawy tkanek. Wytwarzają się czynniki wzrostu, które mają za zadanie stymulować keratynocyty (komórki naskórka) i fibroblasty (komórki skóry właściwej) do tworzenia włókien kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego oraz nowych komórek naskórka. Trwa to od 24 do 72 godzin po zabiegu.

2. Proliferacja

W tej fazie fibroblasty produkują kolagen typu III, który ma za zadanie wypełnić uszkodzenia związane z wprowadzeniem igły w skórę. Rozpoczyna się proces produkcji składników macierzy międzykomórkowej (między innymi kwas hialuronowy). Tworzą się nowe naczynia krwionośne (angiogeneza). Proliferacja trwa od 3 do 6 tygodni.

3. Przebudowa

Na tym etapie włókna kolagenowe typu III zostają zastąpione kolagenem typu I (czyli tym, który występuje w skórze zdrowej), co znacząco polepsza gęstość skóry. Nadal tworzą się naczynia krwionośne. Ten etap może trwać od 6 do nawet 12 miesięcy.

Co ciekawe, podczas jednego zabiegu mezoterapii mikroigłowej produkcja kolagenu wzrasta o 400%, a pełna seria zabiegów opóźnia starzenie skóry o rok.

Jak widać, pełny proces przebudowy skóry trwa stosunkowo długo, natomiast pierwsze efekty mezoterapii mikroigłowej widać już po około tygodniu (po całkowitej regeneracji) – odczuwalna jest poprawa elastyczności skóry, nawilżenie i rozświetlenie.

Zabieg mezoterapii mikroigłowej stymuluje wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry

Skóra pełni wiele funkcji, między innymi stanowi nieprzepuszczalną barierę dla wielu drobnoustrojów, baterii czy wirusów. Niestety stwarza to problem producentom kosmetyków, ponieważ ciężko stworzyć produkt, którego składniki mogłyby przejść przez barierę naskórkową i wniknąć w głębsze warstwy skóry. Stąd pojawiło się kolejne zastosowanie dla niektórych zabiegów, między innymi dla mezoterapii mikroigłowej.

Dzięki tworzeniu milionów mikrokanalików, mezoterapię mikroigłową można zastosować do poprawy penetracji składników aktywnych. Podczas zabiegu można aplikować na skórę różnego rodzaju preparaty, których skład jest dostosowany do efektów, które chce osiągnąć zabiegowiec. Warto pamiętać, że renomowany salon kosmetyczny posiada w swoim portfolio jedynie wysokiej jakości ampułki o udokumentowanych rezultatach.

Mezoterapia mikroigłowa – wskazania i efekty zabiegu

Jak już wspomniałam, mezoterapia mikroigłowa to zabieg o szerokim spektrum działania zapewniający spektakularne efekty. Czego się zatem można spodziewać po terapii?

  • spłycenia zmarszczek
  • ujędrnienie skóry
  • spłycenie blizn
  • poprawa wyglądu skóry z przebarwieniami słonecznymi
  • ogranicza się nadmierne wypadanie włosów
  • poprawia się elastyczność skóry
  • zmniejszenie widoczności rozstępów
  • redukcja cellulit u

Przeciwwskazania do mezoterapii mikroigłowej

Zabieg mezoterapii mikroigłowej to zabieg o małej inwazyjności i wielu wskazania ch, niemniej jednak przed decyzją o zastosowaniu takiej terapii należy wykluczyć przeciwwskazania. Istnieją przeciwwskazania bezwzględne i względne

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • ciąża
  • aktywne choroby bakteryjne, wirusowe (np. opryszczka)
  • doustne leczenie retinoidami (do 6-12 miesięcy po zakończeniu terapii)
  • alergia na metale i/lub składniki zawarte w preparatach do mezoterapii mikroigłowej

Przeciwwskazania względne:

  • choroby autoimmunologiczne (jeżeli są uregulowane i pod kontrolą specjalisty – można wykonać zabieg)
  • cukrzyca (jak wyżej)
  • zaburzenia krzepliwości krwi (jak wyżej)
  • stany zapalne skóry (przy trądziku zapalnym czasem można wykonać zabieg, wyjaśnię to szerzej w dalszej części artykułu)
  • ogólne osłabienie organizmu (przeziębienie, menstruacja – pogarsza regenerację po zabiegu)
  • liczne znamiona barwnikowe (zabiegowiec decyduje czy może bezpiecznie wykonać zabieg)

Jak zwiększam skuteczność zabiegu?

Tak jak wspomniałam powyżej, samo nakłucie skóry pozwala na osiągnięcie widocznych rezultatów. Natomiast podanie podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej ampułki dopasowanej do potrzeb klienta zdecydowanie zwiększa skuteczność. Dzięki temu, efekty są długoterminowe oraz widoczne w krótkim czasie.

W zależności od oczekiwanych efektów stosuje różnego rodzaju substancje aktywne:

  • do polepszenia nawilżenia skóry twarzy szyi i dekoltu świetnie sprawdzają się kwas hialuronowy
  • aby poprawić jędrność skóry twarzy i szyi często stosuję retinol
  • na nadmierne wypadanie włosów pomagają czynniki wzrostu, biotyna oraz peptydy
  • na rozstępy polecam krzemionkę, miedź oraz kwas hialuronowy

Oczywiście to są jedynie przykłady, preparaty dobieram indywidualnie do potrzeb klienta.

Dlaczego dodatek kwasu hialuronowego zwiększa skuteczność każdego zabiegu?

Jak już wspomniałam, mezoterapia mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry, a więc przerywa się jej ciągłość. Kiedy narusza się barierę skóry, następuje zwiększenie odparowywania wody z jej głębszych warstw (czyli TEWL – przeznaskórkowa utrata wody). To sprawia, że obniża się poziom nawilżenia. Dlatego właśnie mezoterapię mikroigłową łączę z kwasem hialuronowym, aby uzupełnić nawodnienie skóry i dzięki temu przyspieszyć procesy regeneracji.

Mezoterapia mikroigłowa – FAQ

Najczęściej zadawane pytania z zakresu zabiegu mezoterapii mikroigłowej

Czy mezoterapia mikroigłowa zniweluje zmarszczki mimiczne?

To częste pytanie, które pojawia się u mnie w gabinecie i w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu frazy „mezoterapia mikroigłowa Pruszków”. Zabieg dermapen stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, więc będzie niwelować zmarszczki w takich okolicach jak twarz, szyja, dekolt, ale również mimiczne.

Czy mezoterapię mikroigłową można wykonywać latem?

Szczególnie twarz, szyja, dekolt są narażone na czynniki zewnętrzne i po nich najszybciej widać utratę jędrności skóry. Na szczęście mezoterapia mikroigłowa typu dermapen należy do zabiegów, które można wykonywać latem, jednak wymaga się stosowania ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza jeśli zabiegowi poddana została twarz, szyja, dekolt.

Czy zabieg na blizny i rozstępy można wykonywać latem?

Jeśli chodzi o blizny i rozstępy, po zabiegu można je osłaniać odzieżą. Jeżeli nie ma takiej możliwości – nie wykonuje się zabiegu, bądź stosuje się wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Czy zabieg jest skuteczny w przypadku przebarwień?

Mezoterapią mikroigłową można świetnie zniwelować przebarwienia. W tym przypadku należy pracować bardzo płytko, do głębokości 0,5mm, ponieważ przebarwienia znajdują się w naskórku.

Czy przeciwwskazaniem do zabiegu jest trądzik na twarzy oraz okolicach szyi i dekoltu?

Liczne stany zapalne są przeciwwskazaniem do mikronakłuwania. Przy pierwszym zabiegu oceniam stan cery – jeżeli na skórze występuje kilka zmian zapalnych, które bez trudu ominę, wtedy przystępuję do mezoterapii.

Przy wielu zaskórnikach warto zadbać o oczyszczenie skóry przed zabiegiem. Po takim przygotowaniu cery mezoterapia mikroigłowa przyniesie lepsze efekty.

Czy mezoterapia mikroigłowa może być wykonana na skórze naczynkowej?

Najpopularniejszymi okolicami poddawanymi zabiegowi jest twarz, szyja, dekolt. Tu często występują rozszerzone naczynia krwionośne, które stanowią przeciwwskazanie dla wielu terapii. Na szczęście nie dotyczy to mezoterapii. Jak już wspomniałam, podczas zabiegu tworzą się nowe naczynia krwionośne, które z powodzeniem zastępują te stare i rozszerzone, zatem derma pen jest polecany przy cerze naczynkowej.

Czy mezoterapia mikroigłowa może być wykonana na skórze suchej?

Warto najpierw wzmocnić płaszcz hydrolipidowy innymi zabiegami (np. peelingami chemicznymi), które zwiększą nawilżenie i dzięki temu skóra będzie miała większe zdolności regeneracji. Warto pamiętać o tym, że cera sucha o wiele wolniej się goi. Jeżeli skorzystasz z poleconej przeze mnie pielęgnacji domowej i zastosujesz zalecenia pozabiegowe – będziesz mogła szybciej skorzystać z zabiegu mezoterapii.

Czy mezoterapia mikroigłowa jest polecana w ciąży?

Ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Czy mezoterapia mikroigłowa może być wykonywana w trakcie karmienia piersią?

Okres karmienia piersią jest bardzo wyjątkowy, dlatego w naszym salonie ostrożnie dobieramy terapię dla kobiet w tym czasie. Mezoterapia mikroigłowa może być wykonywana, natomiast bardzo płytko (na poziomie 0,25-0,5mm), aby jedynie zwiększyć penetrację składników aktywnych wgłąb naskórka. Nie wykonuję zabiegu głębiej, żeby substancje nie przeniknęły do krwioobiegu. Przez zmiany hormonalne szczególnie twarz szyja dekolt potrzebują regeneracji, zatem taka mezoterapia nada skórze zdrowego i promiennego wyglądu. Jeśli chodzi o blizny i rozstępy – należy z tym poczekać do zakończenia karmienia.

Jaka jest polecana częstotliwość zabiegów?

Częstotliwość zabiegów ustalam biorąc pod uwagę wiek i kondycję skóry – im starsza skóra, tym należy zachowywać większe odstępu. Wynika to z faktu, że czas potrzebny do przejścia komórki naskórka z najgłębszej warstwy podstawnej do zewnętrznej warstwy rogowej (tzw. turnover time) wydłuża się wraz z wiekiem. U osób młodych wynosi 28 dni, natomiast przy skórze dojrzałej może się wydłużyć nawet do 45-60 dni. Dlatego zabiegi wykonuje się w odstępach 4-6 tygodniowych, aby pozwolić się prawidłowo i całkowicie zregenerować.

Ile zabiegów trzeba wykonać, aby osiągnąć zamierzone efekty?

Standardowa seria obejmuje 4-6 zabiegów. Wszystko zależy od stanu skóry i jej potrzeb. Jeżeli martwią Cię zmarszczki na twarzy lub wiotka szyja i dekolt – najlepiej skorzystać z serii 4 zabiegów co około 4 tygodnie. W przypadku zabiegu na blizny i rozstępy przeważnie potrzebujemy 6 zabiegów. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie pełnego pakietu – możesz liczyć na oferty specjalne.

Czy mezoterapia może być łączona z peelingami chemicznymi?

Owszem, dzięki temu działa się wielokierunkowo, a więc uzyskuje się efekty w krótkim czasie. W zależności od potrzeb peeling chemiczny nakładam na początku zabiegu, następnie zmywam i rozpoczynam mikronakłuwania lub najpierw jest wykonywana mezoterapia mikroigłowa i w trakcie aplikuję kwas dostosowany do potrzeb skóry.

Mezoterapia twarz szyja – jaki najlepszy kwas?

Jeżeli twarz szyja potrzebują głębokiej odnowy – wtedy łączę mikronakłucia z kwasem ferulowym, nawet przy pierwszym zabiegu.

Czy przy cukrzycy można wykonywać zabieg na twarzy?

Wszystko zależy od zaawansowania choroby i kondycji klienta. Cukrzyca bardzo upośledza proces gojenia, więc nawet jeżeli choroba jest ustabilizowana, nie wykonuję głębokich nakłuć, żeby nie doprowadzić do krwawienia. Przy cukrzycy, szczególnie jeśli chodzi o poprawę kondycji skóry twarzy, czy szyja, polecam peelingi chemiczne.

Jak można polepszyć efekty zabiegu?

Zawsze polecam podejść do tematu w sposób holistyczny – miesiąc przed serią zabiegów warto włączyć suplementację witaminy C, jak również zdecydować się na zabiegi z retinolem, aby poprawić kondycję skóry. Polecam zadbać o nawodnienie, szczególnie w dniu zabiegu (elektrolity) oraz zastosować odpowiednią pielęgnację domową (np. z retinolem)

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Przebieg zabiegu składa się z kilku elementów. Najważniejsza jest konsultacja, która kwalifikuje do tej terapii. Zabieg mezoterapii mikroigłowej rozpoczyna demakijaż, można zastosować peeling chemiczny, znieczulenie dla poprawy komfortu. Następnie dezynfekuję skórę i wykonuję nakłucia, w międzyczasie aplikuję odpowiednią ampułkę. Zabieg kończy się maską łagodzącą i kremem regenerującym oraz filtrem SPF.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Przez 24h po zabiegu należy unikać makijażu. Po 48-72h można iść na basen, siłownię czy saunę. Przez przynajmniej 14 dni zalecam stosowanie kremu regenerującego i filtru SPF.

Czego mogę się spodziewać po zabiegu?

Od razu po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może być opuchnięta. Po 3-4 dniach może wystąpić delikatne złuszczanie.

Czy zabieg na poziomie 0,25-0,5mm przyniesie efekt?

Oczywiście, nie zawsze mocniej znaczy lepiej. Przy tej głębokości skóra szybko się regeneruje, nie występuje krwawienie, a zyskuje się znaczną poprawę wyglądu.

Kiedy wykonuje się zabieg o głębokości 1,5-2mm?

Najczęściej w przypadku głębokich blizn oraz rozstępów, jak również przy pracy na partiach dotkniętych cellulitem.

Jeśli masz dodatkowe pytania – zapraszam na konsultację!