Usuwanie prosaków Warszawa

Współczesna kosmetologia,  szczególnie w Warszawie mierzy się z rozwiązywaniem różnych zmian skórnych, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Popularnym problemem są prosaki na twarzy. W tym artykule opiszę co to są prosaki, jak wygląda leczenie i jakie zabiegi może zaoferować kosmetologia.

Co to są prosaki?

Prosaki to zmiany skórne o barwie białawej lub żółtawej i wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Swoją nazwę zawdzięczają ziarnom prosa, do których są podobne. Pod względem anatomicznym prosaki to małe torbiele naskórkowe, które nie są oznaką żadnej choroby skóry ani zagrożenia zdrowia, a stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Często myli się je z kaszakami, ze względu na podobieństwo w wyglądzie, natomiast od włókniaków różni je struktura i barwa.

Powstawanie prosaków – przyczyny

Głównym powodem, dla którego prosaki (na twarzy szczególnie) się pojawiają, jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, wynikająca między innymi z:

  • nieprawidłowego oczyszczania skóry – resztki makijażu i zanieczyszczenia zatykają gruczoły łojowe,
  • nieregularnego złuszczania – martwe komórki naskórka zalegają przy ujściach gruczołów łojowych,
  • diety złożonej z wysoko przetworzonych produktów – są one źródłem tłuszczów trans, które zmieniają skład sebum,
  • zmian hormonalnych.

W związku z tymi czynnikami gruczoły łojowe  zostają zablokowane, a w następstwie treść łojowo (sebum) – rogowa zalega w ujściach mieszków włosowych.

Przyczyny powstawania prosaków różnią się w zależności od wieku w jakim jest klient. W przypadku niemowląt wynika to z niedojrzałości gruczołów łojowych. W wieku nastoletnim natomiast powstawaniu prosaków sprzyja rozwijająca się gospodarka hormonalna. Zarówno u dzieci, jak i u nastolatków prosaki najczęściej same znikają.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że jedną z przyczyn powstawania prosaków są skłonności genetyczne. Choć do końca nie znamy ich przyczyny, dzięki odpowiednim technologiom, skuteczne usuwanie prosaków jest możliwe.

Gdzie występują prosaki?

Prosaki powstają w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej pojawiają się na powiekach górnych i dolnych oraz policzkach. Na szczęście prosaki na twarzy są stosunkowo łatwe do usuwania.

Plamki Fordyce’a – czym różnią się od prosaków?

Zdarza się, że zmiany skórne bardzo podobne do prosaków zauważalne są na narządach płciowych, na przykład na wargach sromowych. Równie często zmiany te występują na powiekach dolnych lub w obrębie ust. Te białe grudki to plamki Fordyce’a i powstają z podobnego powodu co prosaki.

W przypadku tego rodzaju plamek na narządach płciowych warto udać się do ginekologa i jeśli nie widzi przeciwwskazań, za ich usuwanie może się zabrać specjalista dermatolog. Medycyna estetyczna świetnie radzi sobie z taką zmiana skórna. W gabinecie Beautiful Solutions usuwanie plamek Fordyce’a z okolicy ust odbywa się dosyć często.

Konsultacja przed zabiegiem kluczem do sukcesu…

Warto pamiętać, że medycyna estetyczna to nie tylko sam zabieg, ale również konsultacja oraz postępowanie po zabiegu. Zanim zdecydujesz się usunąć prosaki wpisz w wyszukiwarce „usuwanie prosaków medycyna estetyczna”, sprawdź opinie o dermatolog ach w swojej okolicy i umów wizytę wstępną. W Warszawie znajdziesz wielu specjalistów w tej dziedzinie.

Podczas spotkania nie bój się zadawać pytań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości u lekarza dermatolog a – od tego właśnie jest konsultacja! Decyzję o formie zabiegu podejmie specjalista w oparciu o wywiad, stan zdrowia oraz skóry.

Leczenie prosaków wymaga czasu i wytrwałości. Aby całkowicie się ich pozbyć, często wymagana jest seria zabiegów. Kosmetologia dysponuje szerokim wachlarzem zabiegów, natomiast ich redukcja, przy dużej tendencji do ich powstawania, wymaga cierpliwości. Przy niewielkiej liczbie zmian najczęściej wystarcza jeden, maksymalnie 2 zabiegi usuwania prosaków.

Specjalista, najczęściej kosmetolog lub dermatolog, decyduje się na zabieg przy braku przeciwwskazań. Pacjent zobowiązuje się do przestrzegania zaleceń po wizycie.

…tak jak pielęgnacja skóry po zabiegu!

Pomimo faktu, iż usuwanie prosaków nie należy do terapii inwazyjnych, podczas zabiegu następuje uszkodzenie tkanek. Należy zatem przyłożyć się do stosowania do zaleceń lekarzy, aby nie doprowadzić do działań niepożądanych. Istnieje prawdopodobieństwo, że po samodzielnym odrywaniu strupków ze skóry po zabiegu mogą pojawić się blizny bądź przebarwienia pozapalne.

Metody usuwania prosaków – skuteczne usuwanie prosaków

Jeśli chodzi o usuwanie prosaków, medycyna estetyczna proponuje rozwiązania laserowe. Zabieg może być wykonany przez lekarza dermatolog a.

Laser CO2 w leczeniu prosaków – laserowe usuwanie prosaków

W przypadku wyboru pierwszej techniki lekarz dermatolog lub specjalista z zakresu medycyny estetycznej stosuje laser frakcyjny CO2 do wypalenia prosaków. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Po usunięciu zmian skórnych pozostają niewielkie strupki, które utrzymują się maksymalnie do 14 dni po zabiegu. Ważne jest, aby pamiętać, że samodzielne ich usuwanie może skutkować powstaniem blizny.

Usuwanie prosaków w gabinecie kosmetologicznym

Kosmetolodzy dysponują różnymi metodami, dzięki którym usuwanie prosaków jest skuteczne.

Jak wygląda usuwanie zmian skórnych – prosaków za pomocą zabiegu elektrokoagulacji?

Elektrokoagulacja to zabieg pozwalający na usunięcie prosaków, ale również innych zmian skórnych – można się dzięki niemu pozbyć włókniaków oraz naczyniaków rubinowych. Poprzez koagulację białek znajdujących się w naskórku następuje uszkodzenie ściany torbieli prosaków. Następnie specjalista może usunąć prosaki samą elektrokoagulacja, lub pod wpływem delikatnego ucisku wydostać treść łojową na zewnątrz.

Elektrokoagulacja jest skuteczna w przypadku, gdy klient ma prosaki na twarzy, ale też na powiekach. Mimo bliskości gałki ocznej, usuwanie prosaków tą metodą to dotąd najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Podczas zabiegu elektrokoagulacji czuć lekkie ukłucia. Jeżeli na skórze występuje dużo prosaków, wtedy specjalista zaproponuje użycia miejscowego znieczulenia, aby poprawić komfort klienta. Terapeuta przykłada do zmian sterylną sondę, przewodzącą falę radiową, co skutkuje osuszeniem defektu. Samo usuwanie zmian nie trwa zbyt długo, więc wielu klientów decyduje się na zabieg bez znieczulenia. Możliwe jest zaobserwowanie dodatkowych objawów po zabiegu w postaci zaczerwienienia i niewielkiego opuchnięcia w miejscu leczenia, które znika w przeciągu kilku godzin.

Warto wspomnieć, że jeżeli oprócz prosaków posiadasz włókniaki lub naczyniaki rubinowe – możesz je usunąć podczas jednego zabiegu!

Usunięcie prosaków za pomocą peelingów chemicznych

Medycyna estetyczna poleca jeszcze złuszczanie zmian za pomocą kwasów. Peelingi chemiczne są szeroko stosowane w przypadku różnych potrzeb skóry – jeżeli pacjent chce poprawić wygląd cery (w tej kwestii ważna jest stymulacja krążenia i dzięki temu dotlenienie), zniwelować przebarwienia lub po prostu zastosować terapię przeciwstarzeniową, można przy okazji użyć preparaty, które mają za zadanie zniwelowanie prosaków. Dzięki takiemu podejściu specjalista osiągnie wielokierunkowe rezultaty.

Jak wygląda skóra po zabiegu usuwania prosaków?

W zależności od użytej metody na skórze może się pojawić delikatny rumień. Strupki występują przy użyciu elektrokoagulacji oraz lasera. Jeżeli zastosuje się mikrodermabrazję – skóra jest delikatnie zaczerwieniona, może być sucha i ściągnięta.

Gdzie najlepiej usunąć prosaki – kosmetologia czy medycyna estetyczna?

To pytanie, na które jest tylko jedna dobra odpowiedź – dermatolog czy kosmetolog musi być zaufany i polecony, lub posiadać dobre opinie w internecie. Wszystko zależy od jakości sprzętu oraz wiedzy osoby wykonującej zabieg – nieważne czy jest to medycyna estetyczna czy kosmetologia.

Jak wspomniałam wcześniej – konsultacja to kluczowy moment, podczas którego można poznać zabiegowca, zadać mu wszystkie pytania oraz poprosić o przedstawienie jego pomysłu na terapię usuwania prosaków.

Usuwanie prosaków – przeciwwskazania

Tak jak w przypadku każdego zabiegu, przed usuwaniem prosaków musi odbyć się konsultacja, podczas której kosmetolog lub dermatolog oceni stan skóry i wykluczy wszystkie przeciwwskazania.

Pomimo różnych dostępnych metod stosowanych, przeciwwskazania najczęściej się pokrywają:

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • ciąża
  • rozrusznik serca
  • aktywne choroby wirusowe i bakteryjne w miejscu wykonywania zabiegu
  • hemofilia
  • przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu

Przeciwwskazania względne:

  • karmienie piersią
  • choroby przewlekłe typu cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia i rytmu serca (jeżeli są uregulowane i pod stałą kontrolą lekarza – za jego zgodą można wykonać zabieg)
  • mocna opalenizna w miejscu wykonywania zabiegu

Usuwanie prosaków – najczęściej zadawane pytania

Czy prosaki same znikają?

Jeżeli są to prosaki na twarzy w wieku niemowlęcym czy nastoletnim – na ogół znikają samoistnie. U dorosłych w większości przypadków należy zdecydować się na usunięcie.

Czy prosaki można samodzielnie usunąć?

Usuwanie prosaków na własną rękę może przynieść o wiele więcej szkody, niż pożytku. Bez pomocy profesjonalnych metod istnieje duże prawdopodobieństwo, że po samodzielnym wyciskaniu prosaka powstanie rozległe uszkodzenie skóry, a nawet blizna. Nawet jeżeli uda się go usunąć, może powstać kolejny w tym samym miejscu.

Ile zabiegów potrzeba, aby skutecznie pozbyć się prosaków?

Wszystko zależy od ich ilości, użytej metody oraz stosowanej pielęgnacji. Przeważnie seria 1-3 zabiegów powinna rozwiązać problem prosaków.

Czy medycyna estetyczna nie jest zbyt inwazyjna na usuwanie prosaków?

Zarówno kosmetologia, jak i medycyna estetyczna oferują różnego rodzaju zabiegi, które pozwalają na usuwania prosaków. Lekarz dermatolog posiada szeroką wiedzę na ten temat i na pewno zaproponuje odpowiednią terapię na skuteczne pozbycie się problemu, która nie będzie się wiązać z dużą inwazyjnością i długą rekonwalescencją.

Czy usuwanie prosaków za pomocą zabiegu elektrokoagulacji można przeprowadzić latem?

Oczywiście, natomiast wymagane jest odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu (nie może być nadmiernie opalona) oraz zastosowanie indywidualnie dobranej pielęgnacji pozabiegowej, która skupi się przede wszystkim na regeneracji oraz ochronie przeciwsłonecznej.

Od jakiego wieku można wykonać usuwanie prosaków?

W okresie niemowlęcym i nastoletnim prosaki wynikają z niedojrzałości układu hormonalnego i nierozwiniętych gruczołów łojowych, dlatego najczęściej znikają samoistnie.

Usuwanie prosaków poleca się u osób dorosłych, u których zmiany skórne widoczne są od dłuższego czasu.

Konsultacja przed zabiegiem – u kogo najlepiej ją przeprowadzić?

W przypadku występowania zmian w okolicach intymnych – warto zasięgnąć opinii dermatolog a. Jeżeli natomiast prosaki występują na twarzy lub w jej obrębie – wystarczy umówić wizytę u kosmetologa lub kosmetologa medycznego.

Jaka pielęgnacja jest polecana po zabiegu?

Przede wszystkim od razu po zabiegu należy stosować kremy łagodzące i ochronne z filtrem UV, szczególnie jeżeli prosaki były usuwane na twarzy.

Czy można zapobiec powstawaniu prosaków?

Jeżeli przyczyną powstawania są uwarunkowania genetyczne – nie mamy na to wpływu.

Natomiast polecam stosować prawidłowo dobraną pielęgnację, która będzie ograniczać gromadzenie się zanieczyszczeń i sebum w okolicy gruczołów łojowych i dzięki temu zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się prosaków.

Najważniejszy jest odpowiedni demakijaż oraz regularne złuszczanie skóry.

Czy usuwanie prosaków boli?

Na ogół jest to zabieg bezbolesny, zwłaszcza w przypadku stosowania peelingów chemicznych czy mikrodermabrazji. Jeśli specjalista zadecyduje użycie elektrokoagulacji lub lasera – można poprosić o znieczulenie miejscowe.

Która metoda usuwania prosaków jest najskuteczniejsza?

Wyróżnia się wiele skutecznych metod, które zapewnia współczesna kosmetologia i medycyna piękności. Wszystko zależy od kondycji skóry, ilości zmian oraz stanu zdrowia.

Czy podczas oczyszczania manualnego można pozbyć się prosaków?

Manualne metody nie pozwalają na bezpieczne usunięcie prosaków. Najlepiej sięgnąć po sprawdzone techniki, takie jak elektrokoagulacja, laser, peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.

Jakie peelingi są polecane do pielęgnacji domowej skóry z prosakami?

Metoda złuszczania zależy w dużej mierze od rodzaju i kondycji skóry. Świetnie sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz chemiczne o niskim stężeniu kwasów.

Profesjonalna konsultacja i indywidualnie zaprojektowana seria zabiegów – zapraszam do Beautiful Solutions!

Umów wizytę w moim gabinecie w Warszawie – sprawdź ofertę i przekonaj się jak wygląda profesjonalna konsultacja u specjalisty z wieloletnim doświadczeniem.

Odpowiem na wszystkie pytania i krok po kroku doprowadzę Twoją skórę twarzy i ciała do wymarzonego przez Ciebie wyglądu.